Rehberler
Trend

WordPress Web Site Kurma İçin Neler Gereklidir ?

Eğer WordPress web site kurma fikriniz varsa, işe başlamadan önce ilk olarak maliyetleri düşünmüş olabilirsiniz. Haklısnız çünkü WordPress tabanlı bir web site kurmak istiyorsanız, maalesef ücretsiz olarak bu mümkün değil. Peki şimdi bize neler gerekiyor bunlara bakalım.

WordPress Web Site Kurmak İçin Neler Lazım ?

Hangi Ürünler Ne Kadar Bütçe İstiyor ?

Domain (Alan Adı)

Her şeye başlamadan önce bize bir isim lazım. İster blog, ister kurumsal ister e-ticaret sitesi açın, öncelikle bir isim bulmanız gerekli. Bunu firma ismimiz ya da insanların sitemize ulaşabilmesi için eşsiz bir adrese ihtiyacımız var. Sadece bize ait olmalı ve başka bir sitenin takliti olmamalıdır. Facebook.com, Youtube.com gibi.

Alan adınızı seçerken dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Örneğin doğru uzantıyı seçmek, en prestijli ve en çok bilinen, tercih edilen uzantı .com uzantısıdır. Artık insanlar şirket açarken ilk olarak .com adı boşta mı diye bakıyor. Blog açacaksanız isminiz ya da içerik üreteceğiniz konudaki güzel bir isim olabilir. Tıpkı bizim adresimiz gibi, webblogu.com. Bunun ücreti genel olarak 80-130TL gibi değişebilir. Godaddy gibi bazı siteler kampanya ile ilk yıl daha ucuza sağlayabilirler, fakat uzun soluklu projeniz varsa bir kaç yıllık kayıt ettirebilirsiniz.

Hosting/Sunucu Barındırma Hizmeti

İnternete nasıl kendimizi tanıtacağımızı belirledik, alan adımızı seçtik. Şimdi ise web sitemizin her türlü içeriğinin (videolar, resimler, yazılar, dosyalar vs.) depolanacağı sunucu hizmeti var. Hosting anlam bakımından zaten barındırma demek. WordPress web site kurma işinin en maliyetli ürünlerinden birisi hostingdir. Ne de olsa 7/24 açık olacak, tüm içeriklerimizi depolayacak ve iş gücüne maruz kalacak. Bu noktada doğru bir seçim yapmak önemli. Yazımızı buraya kadar okuduysanız büyük ihtimalle bu alanda yenisiniz demektir.

Yerli ya da yabancı bir çok firma var, bunların arasından bütçenize göre seçimler yapabilirsiniz. Ancak bilinen ve uzun süredir hizmet veren, güvenilir yerler olmasına dikkat edin. Çoğu firma aynı özellikteki paketleri hemen hemen yanı fiyatlara sunuyor. Peki hangi özellikleri içeren paketler seçmeliyiz ?

Eğer sıfırdan, yeni bir site kuruyorsanız ve elinizde kitleniz yoksa büyük ihtimal ilk aylar için yüksek özellikli sunuculara ihtiyacınız yok demektir. Yeni başladığınızı ve aylık ortalama 25.000 ziyaretçiye ulaşabildiğinizi düşünelim. Bu durumda paylaşımlı bir hosting tercih edebilirsiniz. Özellikleri ise 1 Core vCPU, 2 gb ram, 25-35 gb depolama, limitsiz trafik olabilir. Yıllık alımlarda ücretsiz SSL, haftalık yedekleme, günlük yedekleme ya da yanında ücretsiz 1 yıllık alan adı içerebilir. Yıllık aldığınızı düşünürsek bunun ücreti ise yaklaşık 150-300 TL arasında değişiklik gösterebilir. Daha uzun alımlarda aylık fiyatda daha da düşüş olabilir.

WordPress Teması & Eklentileri

WordPress tercih ettik, şimdi de bize şık bir tema gerekiyor. Sitenizin kategorisine uygun tema tercih etmelisiniz. Haber sitesiyse haber teması, e-ticaret sitesiyse e-ticaret teması gibi. Ücretli temalar mevcut olduğu gibi ücretsiz temalar da mevcut. Ücretli temalar daha iyi kodlanmış, daha iyi görünümlü ve teknik desteğe sahiptirler. Yerli siteler bulunduğu gibi, yabancı siteler de vardır ancak biraz daha pahalıdır. Bu konuda en popüler site Themeforest‘dır. Burada temalar 19 Dolar ile 59 Dolar arasında değişir. Bütçeniz az veya bu alanda harcama yapmak istemiyorsanız ücretsiz temalar da bulabilirsiniz.

Eklentiler ise çoğunlukla ücretsizdir ve neredeyse maliyet gerekmemektedir. Eğer profesyonel bir iş yapmak istiyorsanız ve bütçeniz varsa premium sürümlerini alabilirsiniz. Seo eklentileri, hız ve optimizasyon eklentileri, teknik eklentiler çoğunluka ücretsizdir ve WordPress kurduktan sonra eklentiler sekmesinden kurabilirsiniz.

WordPress Web Site Kurma Sonrasında Ekstra Maliyetler

En gerekli temel ürünleri hallettik. Diyelim ki siteniz ilerleri, bazı yerlere geldi ve ziyaretçi trafiğiniz arttı. Bu maliyetlerden ekstra olarak yetersiz kaldığı için hosting&sunucu maliyetleriniz daha üst paketlere geçmek zorunda kaldığınız için artacaktır. Az içerik sorunu da yaşayabilirsiniz. Kullanıcılarınızı elinizde tutmak için daha ilgi çekici, özgün, uzun soluklu, içerikler paylaşmanız gerekecektir (bloglar için).

Kendiniz yoruldunuz ya da zamanınız yoksa makale editörü kiralamanız gerekecektir. Yüksek ziyaretçi durumlarında hız sorunları da yaşamanız olası, bu yüzden iyi bir firmayla çalışın ve özelliği yüksek sunucular kullanın. Kendiniz ya da bir uzman kiralayıp web siteniz için optimizasyonlar yaptırmanız da gerekebilir. Kendiniz bilmiyorsanız, hatta WordPress web site kurma için anahtar teslim yapan kişilerden hizmet almanız gerekecektir.

Web Blogu

Web Blogu - Web içerik paylaşım blogu. Yönetici, Editör.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu