Seo

WordPress Siteniz İçin SEO Geliştirme İp Uçları

Eğer WordPress tabanlı bir WordPress siteniz varsa sitenizin SEO puanının gelişmesi için ip uçlarına ihtiyacınız olabilir. WordPress siteniz için SEO geliştirme ip uçları ile Google’daki sıralamanızı yükseltebilirsiniz.

WordPress SEO Nedir ?

Bir örnek üzerinden ilerleyelim: Doğum günü hediye fikirleri hakkında bir yazı yazdınız. Birisi doğum günü hediye fikirleri arayacaksa, sizin yazınızı ziyaret etmek için kaç sayfa ileriye geçmesi gerekiyor ?

Şimdi diyelim ki bir WordPress web siteniz var, yani sitenizin geneli için SEO fikriniz var demektir. WordPress SEO özellikleriyle herkesten bir adım öndedir çünkü WordPress’in kendisi SEO dostudur ve insanların WordPress’i diğer altyapılara tercih etmelerinin nedenlerinden biri de budur.

Google her geçen gün algoritmalarını değiştirmeye devam ediyor. Geçmişte, Google aramalarında en üstte olmak istiyorsanız, tüm içeriği anahtar kelimelerle doldurmanız yeterliydi. Ancak şimdi Google, yeni algoritması ile bu yöntemi ortadan kaldırdı. Her geçen zamanda daha da akıllanan algoritma bir çok analiz yaparak kullanıcı deneyimi tabanlı hale geliyor.

WordPress Siteniz İçin SEO Geliştirme İp Uçları İle Öne Geçin

1.Doğru Eklenti ve Tema Seçimi

WordPress sitenize eklediğiniz ya da kullandığınız eklentiler ve seçtiğiniz tema seo açısından büyük önem taşıyor. Yararlı sandığınız temalar ve eklentiler bazen doğrudan bazense dolaylı yoldan sitenizin Google güzündeki değerini ve sıralamasını düşürebilir. Bu yüzden birden fazla gereksiz, siteyi yoran ve kodlaması kötü eklentilerden kaçınmalısınız. Web siteniz için bir tema seçecekseniz de iyi düşünmelisiniz. Temanın demolarını incelemeli, müşteri yorumlarını okumalı ve webde bir araştırma ile detaylı bilgi edinmelisiniz.

2.Sitenizin Yüklenme Hızı

Google’ın asıl amacı kullanıcılara daha iyi bir sayfa deneyimi yaşatmaktır. Bunun önemli kriterlerinden birisi de sitenizin açılış hızından geçer. Eğer uzun süren bir yüklenme hızınız varsa belki de kullanıcılar daha sayfa yüklenmeden bağlantınızı terk eder. Ayrıca kullanıcıların çoğunun mobil cihazlar kullandığını göz önüne koyarsak önemini anlayabiliriz. Google sitenizin kalitesini değerlendirirken kullanıcıyı ne kadar sayfanızda tuttuğunuza dikkat eder. Performansı yüksek bir WordPress sitesine sahip olmalısınız. WordPress web site kurma için gerekenlerden birisi de bu yüzden hızlı bir sunucu sağlayıcısı ile çalışmak.

3.Sitenizin Link Yapısı

Web sitenizde paylaştığınız yazıların ve sayfaların bağlantılarının başlıkla benzer ya da aynı olması gerekmektedir. URL yapısında tarih ve anlamsız karakterlerden kaçının. Sade ve açıklayıcı bir kısa bağlantı daha iyi sonuçlar almanıza katkı sağlayacaktır. Sitenizin link yapısı örnek olarak siteadiniz.com/iceriginizin-basligi-gelecek şeklinde olursa hem seo açısından hem de estetik açısından hoş olacaktır. Önermediğimiz link yapıları ise şunlar:

siteadiniz.com/p=281

siteadiniz.com/12-12-2022/icerik-basligi.html

4.HTTPS Kullanımı

Kullanıcılara hızı sağladınız, yazınıza girmesini başardınız da, peki güven ? Kullanıcılara güven vermelisiniz. Yazınıza girdiğinizde karşısına sitenizin güvenli olmadığının bir uyarısı gelse hiç hoş olmaz değil mi ? SSL sertifikası kullanmalı ve linklerinizi Https üzerinden yönlendirmelisiniz. Hem güvenlik hem de daha hızlı bir veri akışı için HTTPS tercih edin. Zaten https olmayan bir siteye Google sıcak bakmıyor bile.

5.Sitenizi Search Console Ekleme

Paylaştığınız yazıların daha hızlı index alıp aramalarda gözükmesi ve Sitenizdeki linklerin kontrolünü sağlamak için Search Console kullanmalısınız. Google tarafından webmasterlar için ücretsiz olarak sunulan bu hizmet sitenizin Google’daki görünürlüğünü düzenlemenize, yönetmenize ve bazı analitik verilere ulaşmanıza olanak tanıyor.

Tüm bu ip uçlarını ve yöntemleri uygulayarak sitenizin teknik açıdan Seosunun güçlendiriyorsunuz. Ve daha sağlam görünmesini sağlıyorsunuz. Tüm bunların yanında sitenize emek harcamalı, sürekli içerik eklemeli ve değer katan bir web site oluşturmalısınız. Wordpress Siteniz İçin SEO Geliştirme için doğallığa önem vermelisiniz. Ama sahte ve kopya içerikden kaçınmalısınız. Google algoritmaları günümüzde oldukça gelişmiş ve akıllı durumda. Sizin yazılarınızı yazma amacınızı, kalitesini ve tıklanabilir olup olmadığına karar veriyor. Bu yüzden hileden kaçınmalı doğal ve organik olarak kaliteli ve stabil bir yükseliş elde etmelisiniz. Web alanında daha çok öğrenmek için diğer yazılarımıza bakmayı unutmayın. Sorularınızı ve geri bildirimlerinizi yorum göndererek söyleyebilirsiniz.

Web Blogu

Web Blogu - Web içerik paylaşım blogu. Yönetici, Editör.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu