Wordpress

WordPress Site Nasıl Hazırlanır ve Hızlandırılır ? 2022

WordPress site nasıl hazırlanır? Bu soru özellikle WordPress kullanmak isteyen pek çok kullanıcının merak ettiği bir soru olarak yer alıyor.

WordPress site kurmak isteyen pek çok kullanıcı bulunuyor. Bu kullanıcıların WordPress seçme nedenlerinden birisi popüler olması, kolay destek bulunabiliyor olması ve kullanıcı dostu bir arayüze sahip oluşu. Bu gibi daha pek çok sebeple WordPress tercih edilebiliyor. Neyse, lafı çok uzatmadan hemen konumuza geçiş yapalım.

WordPress Site Nasıl Hazırlanır?

WordPress site hazırlama işlemleri için öncelikle bir hosting ve bir domain gerekiyor. Alan adı aldıktan sonra alan adını alınan sunucuya bağlamak gerekiyor. Hosting firmaları bu konuda sunucular sağlıyor. Sunucuda yer alan IP alan adına bağlandığında web sitesi ile alan adı arasında bir köprü oluşuyor. Eğer sunucu hazır ise artık diğer aşamalara geçilebilir.

Öncelikle MySQL üzerinden bir veritabanı kurulmalı ve sonrasında WordPress dosyaları web dizinine yüklenmeli. Web sitesi açıldığında kurulum sayfası ile karşılaşılıyor. Bu sayfada veritabanı bilgileri ve site bilgileri belirtildikten sonra kurulum başlıyor. İşlem tamamlanınca web sitesi hazır hale geliyor. Kullanıcı panel üzerinden düzenleme yapabilir ve web sitesini hazırlayabilir.

WP Site Hızlandırma 2022

Hızlı Bir WordPress Sitesi Nasıl Hazırlanır ?

WordPress site nasıl hazırlanır?” sorusunun yanı sıra WordPress web sitesinin nasıl hızlandırılacağı da merak konusu oldu. Bazı kullanıcılar sitenin yavaşlığından şikayetçi olabiliyor. Bunun pek çok nedeni olabilir. Bunlardan birisi MySQL motorunun yavaş çalışıyor olması. Eğer MySQL motoru çok yoğun olursa, veritabanı boyutu artarsa veya ön belleği dolarsa bu yavaşlığa sebep olabilir. Bundan dolayı veritabanını temiz tutmak, gereksiz verileri kaldırmak gerekiyor. Ayrıca bazı durumlarda MySQL motorunu yeniden başlatmak sistemi hızlandırabilir.

Yapılabilecek bir diğer şey makine kaynak tüketimini kontrol etmek. Eğer makine kaynak tüketimi sınıra yaklaştıysa yani bellek tüketimi yoğun ise bu durum da WordPress web sitesinin yavaşlamasına neden olabilir. Bu durumda yapılması gereken sistemi yeniden başlatmak. Eğer fazla harcıyor ise bellek yetersiz olabilir. Bu durumda makinenin yükseltilmesi gerekir. Diğer çözüm yolları arasında optimizasyon sağlayan eklentiler kullanmak, makinedeki gereksiz hizmetleri kapatmak ve sade bir siteye sahip olmak yer alıyor.

Hangi WordPress Eklentileri Hızlandırmaya Faydalı ?

WordPress sitenizin hızlı olması pek çok artı sağlıyor, peki hangi eklentilerle hızlandırabiliriz ? Vereceğimiz öneriler herkeste kesin olarak aynı sonuca ve etkiye neden olmuyor. Diğer çeşitli etkenler ve dolaylı olarak faktörleri saymazsak Cache oldukça yararlı olacaktır. Siteniz mobil cihazlarda 4-5 saniye altında ve bilgisayarlarda 2-3 saniye aştında açılırsa Google hızlı oalrak kabul ediyor. Cache eklentisi kullanarak google botları ve sık ziyaret eden kullancılar için bir deneyim puanı kazanmış olursunuz. Site hızı WordPress sitenizin SEOsunu geliştirecek bir etmendir. Sitenizin değeri daha yükselir.

Size genel anlamda yarar sağlayan bir eklenti olarak WP Fastest Cache eklentisini tavsiye edebiliriz. Eski ve oldukça da popüler bir eklentidir ve yapımcısı Türkdür. Eğer sunucunuz LiteSpeed tabanlıysa LiteSpeed Cache eklentisi tüm alanlarda işinizi görecek verimli bir eklentidir. İçerisinde hem veritabanı temizleme, hem de CSS sıkıştırma ve tembel görsel yüklenmesi gibi araçlar bulunur. Fakat veritabanı üzerine daha çok detaylı vir eklenti arıyorsanız WPOptimize sizin için daha fazla uygun olacaktır. Site hızınız tüm bunlara rağmen yavaş ise sorun sunucu ya da hosting kaynaklı olabilir. Türkiye lokasyonlu sunucunuzla yabancı uyruklu ziyaretçilere hizmet veriyorsanız CDN kullanmanız kesinlikle bir gerekliliktir.

WordPress Sitesinin Hızını Etkileyen Diğer Faktörler

WordPress sitenizin hızını eğer eklentilerle arttıramıyorsanız belki de sorunu yanlış yerde arıyorsunuzdur. Bunun bir çok nedeni olabilir ancak en yaygınlarından sizin için bahsedeceğiz.

İlk olarak işe en temelden bakalım, Tema seçiminden. İyi kodlanmış ve hafif bir tema kullanmıyorsanız sitenizde hız sorunları yaşamanız muhtemel. Ücretli tema kullanmıyorsanız ve kodlarını incelemeden kurduysanız, bu site hızınız için bir eksi olabilir. Güvenilir yerlerden ve ücretli olarak daha iyi performans sağlayan ve şık bir tema temin ederek belki de hız sorununu çözebilirsiniz.

Bir diğer sebep ise yine eklentilerin kullanımıyla alakalı. Yalnızca ihtiyacınız olan ve temel eklentileri indirerek sunucunuzun iş yükünü hafifletmelisiniz. Siteyi yoran ve faydasından çok zararı olan eklentileri kaldırarak hızınızı biraz da olsa yükseltmeyi deneyin. Ayrıca basit kodlarla yapılabilecek şeyler için bile eklenti indirmekten kaçının.

Tüm bunları yapmamıza rağmen yavaş açılan sayfalarınız varsa problem aşırı büyük ve ekranı işgal eden resimler olabilir. Sitenize yüklediğiniz her resim ekstra iş yükü demektir. Bu yüzden gerekli resimleri yüklyein ve mümkün olduğunca boyutunu düşürün ve optimize etmeye çalışın. Ayrıca Lazy Load ( Tembel Yükelme ) kullanmayı ihmal etmeyin. Bu saydıklarımızın yanı sıra en temelde zaten iyi bir sunucu seçmiş olmalısınız. Ucuz ve düşük özellikle sunucular bu iyileştirmeleri yapsanız bile çok yavaş olacaktır. Güvenlik sebepleri ve daha stabil çalışması için arada bir WordPress güncellemelerini kontrol edin.

Web Blogu

Web Blogu - Web içerik paylaşım blogu. Yönetici, Editör.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu